„Temná“ stránka muzikorelaxace

Tento nadpis je míněn s nadhledem. Protože se však u muzikorelaxace můžeme setkat s širokou škálou reakcí, které nemusí být vždy příjemné, rozhodla jsem se sepsat tento text.

Má tedy muzikorelaxace i nějaké negativní účinky?

Má i nemá.

Jako negativní bych takové účinky však nenazvala. Nazvala bych to „neočekávanou reakci“, kterou jsme prostě tak úplně nechtěli. Tato reakce nám však nastavuje zrcadlo, jak to vskutku právě teď máme. Je to jakási signální kontrolka, která nám může poskytnout upozornění.

Na základě přečtených informací, mých osobních zážitků i zprostředkovaných zážitků mými klienty nabízím následující příklady. Ty Vás nemají vylekat! Ty ve Vás mají naopak ukotvit důvěru v momentě, pokud se po muzikorelaxaci necítíte úplně komfortně.

Ne zcela příjemné účinky muzikorelaxace

  • bolest hlavy, těla či kloubů
  • únava
  • smutek, plačtivost, melancholie
  • podrážděnost
  • nechuť se s někým vidět
  • neplánovaně spuštěná menstruace

Pokusím se více rozebrat a objasnit jednotlivé body.

Přijdete na koncert pro odpočinek, ale nakonec odejdete ještě více unavení. Proč se to stane? Zřejmě proto, že jste vskutku velmi, velmi unavení. A poté, co se Vaše tělo začalo uvolňovat, začne vysílat informaci -Ještě! Ještě! Proto nereaguje návalem energie, ale naopak voláním po dalším odpočinku a potřebě klidu. Protože proces relaxace byl teprve spuštěn a je potřeba v něm pokračovat.

Může se stát, že po koncertě či proceduře bolí hlava. Tady může být důvodů několik. Prvním a úplně jednoduchým důvodem může být prostě dehydratace. Během muzikorelaxace dochází k velké aktivaci našich vnitřních orgánů. Pokud jsme ten den podcenili pitný režim, může se prostě stát, že hlava začne bolet, protože na ní už v těle voda tzv. „nezbyla“, využily ji jiné orgány.

Zároveň je naše tělo z velké části tvořeno vodou. Vibrace, která se muzikorelaxací nese tělem, pak tuto vodu v těle aktivuje (velmi laicky řečeno). Proto potřebu pít zdůrazňuji při každé akci, proceduře, koncertě či workshopu. Aby bylo tělo zavodněné. A aby, v případě, že se spustí detoxikační proces, se mohly toxiny odplavovat pryč z těla buď pomocí moči nebo třeba potu.

Zároveň jak bolest hlavy, tak třeba bolest kloubů či zad může být způsobena vnitřním stažením, na které jakoby „narazí“ vibrace zvuku. Může se jednat o energetické bloky v těle způsobené stresem, vnitřním blokem, neochotou ke změně či neschopností se uvolnit.

Při individuálních procedurách jsem se už několikrát setkala s tím, že mi klient řekne, že když jsem zvučila mísu na určitém místě, tak ho to bolelo. Leckdy na takovém místě nechce mísa moc hrát či naopak zní silně nebo rachtavě. A klient potvrdí – jo, tu nohu jsem měl zlomenou, operovanou atd. Zpětně tak vysvětlí, co už mísa „naznačila“ svým zvukem.

Výše jsem rozvedla nejčastější fyzické reakce, které nás mohou zaskočit. Může se však dít i to, že po zvukové „terapii“ se psychicky necítíme úplně dobře, jsme smutní či plačtiví. Důvod bývá ten, že díky zvukovému působení jsme se vnitřně uvolnili. Můžeme to nazvat i zjemněním.Toto uvolnění může leckdy znamenat to, že se „rozbije zeď“, kterou jsme si postavili kolem určitého tématu. Muzikorelaxace nám tímto ukáže, že je to téma, které bychom neměli přehlížet ani před ním utíkat. Co je důležité říci – muzikorelaxace nás řešením tohoto tématu může „provést“, být nám oporou.

Podobným způsobem si můžete vyložit i ostatní, výše uvedené příklady. Vždy se jedná o reakci našeho vnitřního prostředí, které se setkalo s vibrací a reakcí na hudbu. A zároveň náš psychický a mentální stav ovlivňuje percepci hudby jak na psychické, tak fyzické úrovni.

V takových momentech, kdy se po muzikorelaxaci necítíme úplně nej, je důležité prostě to nechat být. Projít si tím procesem a procesu (a tím sám sobě) důvěřovat. Důvěřovat svému tělu, důvěřovat svému vnitřnímu já, že se děje to, co se dít má. Pouze to pozorovat, otevírat se své intuici a nechat se vést. Pokud však cítíte, že je to tzv. „větší než Vy“, vždy jsou možnosti, které lze a je vhodné využít. Ráda Vám tipy poskytnu.

Na závěr zdůraznit, že muzikorelaxace je skvělá metoda pro podporu psychického i fyzického zdraví. Zároveň zlepšuje naši schopnost sebereflexe. Díky našim reakcím na zvukovou „terapii“ se tak může stát procesem sebepoznání, sebezkušenosti a vyzrcadlením sebe sama.

Pokud máte nějaké další otázky, pochybnosti atd., určitě se ozvěte. A určitě si přečtěte text Pozitivní účinky muzikorelaxace. 🙂

Chcete vědět více o účincích zvuku a hudby? Přijďte na workshop, objednejte se na konzultaci nebo se přidejte do uzavřené FB skupiny Rozezni se. Pro více informací a inspirace se přihlaste k odběru mailových pozvánek, sledujte mě na FB stránce Nech se rozeznít. Svět zvuku a vibrací je úžasný a terapeutické i léčivé účinky zvuku jsou neuvěřitelné – je skvělé o nich vědět a využívat jich. A já Vás ráda s tímto světem seznámím.

Srdečně Lada