Jste okouzleni zvukem tibetských zpívajících mís a rádi byste si jednu také pořídili? Cena tibetských mís je poněkud vyšší a bojíte se, abyste neinvestovali peníze do něčeho, co nebude pro Vás to pravé?
V následujícím textu Vám dám několik tipů, jak si svoji tibetskou mísu vybrat, vyzkoušet a podle jakých kritérií ji posuzovat. S těmito informacemi se pro Vás stane samo vybírání krásným zážitkem bez obavy z chyby (jasně, chyba neexistuje) a s vědomím toho, že Vaše investice je adekvátní. A Vy si pořídíte nádherný relaxační, hudební nástroj, společníka, partnera, přítele.
Kdy?
Když si vybíráte tibetskou mísu, není to o tom, zda se Vám líbí, ale o tom, zda „s Vámi ladí“. Každý z nás vibruje ve své frekvenci a vibrace i vysíláme do svého okolí. A stejně tak i tibetská mísa vibrace vydává. Naše naladění, vibrace, se mění jak během dne, tak i během našeho života. Podle nálady, rozpoložení, únavy atd.
Při výběru tibetské mísy je nejdůležitější ono TADY a TEĎ. Ona přítomnost a její prožívání je důležité jak u hraní, tak právě i u výběru. Proto si dovolím doporučit, abyste si tibetskou mísu vybírali v čas, když se cítíte spokojeni, odpočinuti, ba i šťastní. Protože v ten moment vysíláte vibraci, na kterou mísa bude reagovat. A právě takový zvuk si vyberete. Protože přeci chcete být ve vibracích spokojenosti a štěstí. No ne? 🙂
Kde?
Před lety se zdůrazňovalo, že vybrat tibetskou mísu je potřeba osobně. Mít osobní kontakt s mísou, držet ji, vnímat její zvuk i vibraci celým tělem. A ano, je to stále něco, co je potřeba zdůraznit a vyzdvihnout – tak je to úplně nejlepší. Protože tibetská mísa není „jen“ hudební nástroj. Vaše tibetská mísa, to jste Vy. To je Vaše vibrace. Proto je opravdu úplně nejlepší, vybrat si ji osobně, sám.
Pokud Vám to realita neumožňuje, nemáte k tomu příležitost, tak ano, můžete zakoupit i on-line. Dnešní technologie jsou už natolik jinde, že i nahrávka dokáže zprostředkovat silný zážitek. Avšak i to má svá pravidla, které se vyplatí dodržet.
Jak?
Pokud vybíráte fyzicky, tak pokud Vám to velikost či váha mísy umožňuje, položte si ji do dlaně (pozor, nesvírat mísu prsty). Poté jemně udeřte na hranu stěny paličkou. Nejlépe filcovou a nejlépe jemně. Mísu ještě neznáme, nevíme, jak zní, a proto je lepší poznávat její zvuk pozvolna.
Cinkněte na mísu a naslouchejte jí. Pohybujte rukou podél těla nahoru a dolů a sledujte, jak vaše tělo na zvuk mísy reaguje. Cinkejte a naslouchejte. Dejte zvuku i svému tělu čas. Někdy to ucítíte hned, že tenhle zvuk ne. Někdy jsou si mísy podobné, takže zkoušíte, která bude ta pravá.
A jak s paličkama?
Určitě je fajn pořídit si více druhů paliček. Protože i palička ovlivňuje zvuk mísy. Já osobně preferuji filcové, protože jsou měkké a „šetrné“ vůči úderu (aby tak zvaně ruka neujela a zvuk „nebolel“). A pokud chci vyšší tón, prostě paličku otočím a cinknu do mísy dřevěnou rukojetí. 🙂
Čím menší miska, tím menší palička. A naopak. Nemá úplně smysl binkat do malé misky velikou, masivní paličkou. Zároveň i tloušťka či druh dřeva (tvrdost, váha) ovlivňuje tón. Pokud máte příležitost, pořiďte si paliček klidně více, ať si hru na mísu můžete dělat pestrou a v pravém slova smyslu si se zvukem „hrát“.
Ale zase – ani to zbytečně neřešte. Na misku lze hrát čímkoliv. Zaťukat prstem, cvrnknout nehtem, plastovým hřebenem. 🙂
Popření vysloveného 🙂
Přes všechno, co jsem v odstavci o tom, jak vybírat, napsala, často platí dvě pravidla. Pravidlo ÁÁÁ a pravidlo lásky na první pohled. 🙂
ÁÁÁ je prostě to, co se Vám stane, když do mísy cinknete, a je to TO ONO. Vaše tělo, Vaše vnitřní já to prostě ví. Jo, prostě tahle!
A láska na první pohled – mohu potvrdit, že se vskutku často stává, že ta, na kterou poprvé spočinete pohledem a kterou poprvé vyzkoušíte, je nakonec ta, kterou si odnášíte domů. Prostě, vibrace zafunguje i bez zvuku. 🙂
Odstavec tak trochu pod čarou
Bojíte se, že misku pořídíte, chvíli budete hrát, ale nakonec se z ní stane lapač prachu? I to se může stát. Proto je potřeba si vytvořit návyk, proto je potřeba vytvořit si s mísou vztah, proto je potřeba dát si čas a prostor pro skutečné seznamování se s mísou. Já osobně věřím, že s mísou je to jak s přátelstvím – vztah je třeba budovat.
Chcete-li vědět více o hře na tibetské mísy, jaká úskalí Vás na „cestě zvuku“ mohou potkat, přijďte na workshop, objednejte se na on-line konzultaci, nebo se přidejte do uzavřené FB skupiny Rozezni se. Pro více informací a inspirace se přihlaste k odběru mailových pozvánek, sledujte mě na FB stránce Nech se rozeznít. Svět zvuku a vibrací je úžasný a terapeutické i léčivé účinky zvuku jsou neuvěřitelné – je skvělé o nich vědět a využívat jich. A já Vás ráda s tímto světem seznámím.
Srdečně Lada